Volebný odpočet

Autor: Michal Habrman | 24.2.2014 o 15:04 | (upravené 24.2.2014 o 15:26) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  292x

Milí spoluobčania, Pred niečo vyše tromi rokmi ste mi prejavili dôveru, aby som vás zastupoval ako poslanec Obecného zastupiteľstva vo Veľkých Lovciach. Vašu dôvere si nesmierne vážim a snažil som sa preto byť vždy aktívny poslanec a riešiť problémy obce. Ak som bol presvedčený o správnej veci, navrhoval som aj nepopulárne opatrenia alebo som išiel aj do konfliktu. Aj to si bohužiaľ  vyžaduje práca poslanca.

Život však pripravuje veľa prekvapení a teraz pripravil jedno aj mne. Rodinná situácia mi nedovoľuje viac vykonávať prácu poslanca Obecného zastupiteľstva a preto som sa tejto funkcii musel vzdať , čo som aj urobil k 10.2.2014. Posledné mesiace tohto volebného obdobia teda nastupuje namiesto mňa nový poslanec, p. Jozef Zimula.

Za spomínané tri roky sa podarilo pohnúť viacero vecí dopredu. To by však nešlo bez vzájomnej spolupráce všetkých zúčastnených, ktorým patrí preto moja vďaka - poslancom Obecného zastupiteľstva, starostovi, kontrolórke, zamestnancom Obecného úradu, ale aj dobrovoľníkom, ktorí sa podieľali na zveľaďovaní kultúry v obci. Chcem im všetkým popriať veľa úspechov v práci pre naše Veľké Lovce.

Za uplynulé tri roky sa v našej obci podarilo okrem iného

 • obnoviť vnútorné zariadenie kultúrneho domu (nakúpili sa nové stoličky a stoly, vymaľovalo sa)
 • 2-krát  urobiť generálna oprava výtlkov na obecných cestách (v roku 2011 a 2013)
 • urobiť viaceré protipovodňové opatrenia – postavili sa odvodňovacie žľaby , po rokoch sa vyčistili jarky a rúry popod cestami
 • opraviť zatekajúce strechy kultúrneho domu a zdravotného strediska
 • zrekonštruovať a obnoviť Dom smútku vrátane chladiaceho zariadenia
 • nakúpiť krásnu vianočnú výzdobu do obce
 • osadiť dopravné značky do celej obce
 • podporiť kultúru v obci ešte viac cez rekordne vysoké dotácie občianskym združeniam (9.500 € v roku 2013) alebo priamo organizovaním kultúrnych akcií (napr.  Obecné slávnosti k 777. výročiu obce)
 • postaviť krásne detské ihrisko pri budove Materskej školy
 • zrekonštruovať sociálne zariadenia v budovách materskej školy i základnej školy
 • vybudovať nové futbalové ihrisko pri základnej škole, ohradiť celý areál od potoka a vykopať studňu na zavlažovanie a dovybaviť posilňovňu v kultúrnom dome
 • vytvoriť novú internetovú stránku obce, ktorá je prehľadnejšia a pravidelne aktualizovaná, čo nebolo v minulosti zvykom
 • zakúpiť Aviu, vďaka ktorej môže obec svojpomocne vykonávať drobné práce v obci

Tento zoznam nie je samozrejme kompletný,  podarilo sa toho omnoho viac, ale na všetko si už človek nespomenie. Viacero veľmi dôležitých vecí sa však nepodarilo. Nepodarilo sa dokončiť kanalizáciu v niektorých častiach obce a dostavať šatne pre telocvičňu.  To sú veci, kde sme odkázaní na finančnú pomoc „zhora“, ktorá stále neprichádza. Taktiež sa nepodarilo dostavať polyfunkčnú budovu, v ktorej budú okrem iných sídliť obecný úrad a doktor. V tomto prípade sa po ťažkých diskusiách s dodávateľom prác podarilo posunúť vpred a budova by mohla byť dostavaná do konca tohto roku.

Sú veci, ktoré nie sú až tak viditeľné, ale pre chod obce sú mimoriadne dôležité. Sú to najmä otázky finančného hospodárenia a pravidiel fungovania obce. Podarilo sa reagovať na viaceré nové zákonné požiadavky a prijalo sa nesmierne veľa všeobecne záväzných nariadení obce, ktoré nám doteraz chýbali (za čo veľká vďaka patrí kontrolórke obce, p. Márii Rapavej). Prijali sa nové transparentnejšie Zásady hospodárenia s majetkom obce, Smernica o verejnom obstarávaní a začalo sa dbať na včasné a úplné zverejňovanie zmlúv a faktúr na internetovej stránke, vďaka čomu si môžu občania skontrolovať hospodárenie a obec sa tak svojou transparentnosťou zbavuje akýchkoľvek zbytočných podozrení. Nepodarilo sa však zabezpečiť vyrovnané finančné hospodárenie, keď z posledných piatich rokov obec vytvorila štyri-krát stratu. Navyše, budeme v najbližších 10 rokoch splácať úver za polyfunkčnú budovu, takže hlavnou úlohou pre nové obecné zastupiteľstvo od budúceho roku bude dať do poriadku hospodárenie obce do podoby ako to bolo pred krízou.

Prajem súčasnému zastupiteľstvu len samé úspechy, aby dokončili toto volebné obdobie k spokojnosti občanov a občanom prajem šťastnú ruku pri voľbe nového zloženia obecného zastupiteľstva vo voľbách  koncom tohto roku.

Verím, že moje pôsobenie na poste poslanca  pomohlo zlepšiť život a fungovanie obce a že som aspoň sčasti naplnil očakávania občanov. Napriek vynútenému sťahovaniu ostávam tzv. „dvojdomým“ občanom a budem naďalej používať výraz  „doma vo Veľkých Lovciach“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?