Čo mňa trápi viac ako štvorprúdovka v Petržalke

Autor: Michal Habrman | 24.4.2013 o 9:13 | (upravené 24.4.2013 o 12:05) Karma článku: 7,57 | Prečítané:  584x

Najhorúcejšou témou posledného obdobia v Petržalke je štvorprúdová cesta, ktorá má viesť popri plánovanej trase električky v Petržalke. Nečudujem sa rozhorčeniu, ktoré nastalo medzi občanmi. Vedenie mesta doteraz úspešne tajilo svoje plány s presnou podobou budúceho „centra Petržalky“. Žiadne verejné prezentácie, diskusie s verejnosťou, urbanistické štúdie alebo prezentácie, proste nič. Predstavitelia mesta tak, ako už mnohokrát predtým, zverejnili minimum informácií v nádeji, že žiadny aktivista nezačne do problému vŕtať. Aby mohli nakoniec vyhlásiť, že pre krátkosť času už nie je možná žiadna diskusia a žiadne zmeny, lebo termíny, lebo eurofondy, lebo proste samé výhovorky (viď príklad Starého mosta).

 

Občania Petržalky sa rozčuľujú nad štvorprúdovkou popri električke. Mňa oveľa viac šokovalo hmotové riešenie celého priestoru okolo trate. Podľa nasledujúceho obrázku nemá zostať v spomínanom priestore takmer žiadna zeleň. Nielen, že sa zničí zeleň o výmere vyše sto hektárov v strede Petržalky, ale ako môžete vidieť, úplne sa zastavia aj doteraz zalesnený priestor medzi Starým a Prístavným mostom a Einsteinovou ulicou). Vysadia len pár stromčekov v tzv. Petržalka city – podľa investorov je to 7 ha (vrátane vodnej plochy a betónových chodníkov). Pre lepšie porovnanie: tenký slížik zelene popri Eurovey má 5 ha, čiže omnoho viac Petržalčania nedostanú. Mestská časť s približne 150 000 obyvateľmi má podľa mesta nárok len na 1 miniparčík, to musí Petržalčanom stačiť.

Obr.: Hmotové riešenie okolo trate električky

Obr.: Miniparčík v Petržalka city - "zelé srdce Petržalky"

Spomínaný priestor, v ktorom má vyrásť Petržalka city (aj s výškovými budovami) má pritom 27 ha (investor chce vyhradiť pre zeleň len okolo 7 ha), je momentálne zelený (i keď zanedbaný, čo je vinou vlastníka) a je to jediné miesto, kde môže vyrásť centrálny park pre celú Petržalku, ktorý by bol v pešej dostupnosti približne pre polovicu jej obyvateľov. To je kvalita života pre občanov, nie tenké slížiky zelene popri desiatkach obchodov s handrami a kaviarničkami. Tie môžu byť v centre mesta, nie na miestach, kde ľudia chcú relax.

Obr.: Vhodné umiestnenie centrálneho parku v Petržalke

Druhým veľmi vážnym problémom sú riešenia križovatiek. Je síce fajn, že mesto zo strachu pred občanmi skresalo pôvodnú šesťprúdovú komunikáciu na štvorprúdovú, čiže celý bulvár zúžilo na „len“ 48 metrov. Avšak to zúženie sa týka len miest, kde chodci nekrižujú cestu. Na miestach, kde budú prechody pre chodcov sa cesta rozširuje na šesťprúdovú + odbočovacie pruhy (pozri ďalší obrázok). Čiže chodci musia prekonať 8 jazdných pruhov + 2 ostrovčeky + 7 metrov širokú električkovú radiálu, aby sa dostali na druhú stranu cesty. Vážení, Vám šibe?!

Na obrázku vidíme návrh križovatky Jantárova – Kutlíkova. A ak by ste ako chodec náhodou bolitaký drzí a chceli prejsť z bodu A do bodu B, tak nato radšej zabudnite. Ak chytíte červenú vlnu, tak si tam počkáte možno 5 minút.

Obr.: Návrh križovatky Jantárova - Kutlíkova

krizovatka

Celý projekt má mnoho ďalších chýb. Vyžaduje si mnoho verejných prezentácií a diskusií s občanmi, architektmi, urbanistami, atď., aby dospel do akej-takej podoby akceptovateľnej pre širokú verejnosť. Táto diskusia doteraz nemohla prebehnúť, keďže plány mesta takmer nik nevidel a nepoznal. Dúfam, že predstavitelia mesta budú odteraz intenzívne diskutovať s verejnosťou a zapracovávať jej pripomienky. Máme na to minimálne 2 roky, kým sa nedokončí 1.etapa NDS...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?