Alternatívne riešenie mládežníckeho a seniorského hokeju v SR

Autor: Michal Habrman | 16.8.2012 o 11:57 | (upravené 16.8.2012 o 12:05) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  223x

Po odchode Slovana Bratislava do KHL sa otriasol seniorský hokej na Slovensku (teda najmä extraliga) v základoch - zánik Lev Poprad, hroziaca katastrofa v Martine i HK Poprad, pretrvávajúce problémy v Trenčíne, výrazné škrtenie v Košiciach i iných extraligových kluboch. Juniorský hokej na tom nie je o nič lepšie – pravdepodobný zánik Tatranských vlkov, pravidelné výprasky na juniorských turnajoch (naposledy od Švajčiarov na Memoriáli Ivana Hlinku), vypadnutie U18 z A-kategórie, nulové alebo minimálne drafty Slovákov do NHL, pokračujúca emigrácia schopnejších mladíkov do Kanady, Švédska, Česka a najnovšie aj MHL „B“ klubov. Nepriaznivý trend o ktorom v SZĽH hovoria, ale nič okrem projektu Orange 20 a projektu požičiavania výstroja pre mladých chlapcov, nerobia. Funkcionári sa sťažujú iba na nedostatok financií. Avšak dajú sa robiť aj jednoduché administratívne opatrenia, ktoré môžu zvýšiť úroveň a atraktivitu ligového hokeja na Slovensku.

Začnem seniorským hokejom. Po odchode Slovana existujú zhruba 4 možnosti. Buď (1) zopár finančne schopnejších klubov emigruje do iných súťaží ako napr. nadnárodná rakúska EBEL alebo česká extraliga (príp. česká 2. liga) a konkurencieschopná domáca súťaž zanikne úplne alebo (2) slovenská extraliga sa zlúči s inou ligou ako rovnocenný partner. Tu prichádza do úvahy asi iba EBEL, Česi nemajú záujem, poľská a maďarská liga sú príliš slabé. (3) Slovenská extraliga zostane tak ako je koncipovaná teraz a z roka na rok bude iba prežívať a živoriť bez budúcnosti a koncepcie alebo (4) Vytvoríme z extraligy polo-juniorskú súťaž.

Ako najperspektívnejšie a zároveň najreálnejšie sa javia možnosti (2) a (4). V prípade zlúčenia s EBEL by sa mohla spoločná súťaž rozdeliť na východnú a západnú konferenciu, kde vo východnej konferencii by hrali dominantnú úlohu slovenské tímy. Jednak by mali slovenskí hráči zabezpečenú pravidelnú medzinárodnú konfrontáciu na slušnej úrovni, ale taktiež by bola sponzorsky lákavejšia pre slovenské firmy, ktoré majú podnikateľské záujmy zahraničí - v krajinách ako Rakúsko, Maďarsko, Česko (v EBEL hrá aj Znojmo), Chorvátsko a Slovinsko.

V prípade vytvorenia polo-juniorskej extraligy ide o menej ambiciózny návrh. V podstate ide o prispôsobenie sa súčasným finančným možnostiam extraligistov s cieľom využiť to v prospech rozvoja slovenského hokeja. Každý účastník extraligy by musel mať povinne na zápasovej súpiske aspoň 3 hráčov U20 a zároveň 7 hráčov U22, pričom títo hráči by museli aj reálne zasiahnuť do zápasu. Keďže títo mladí hráči sú finančne menej nároční, klubom by sa finančne uľavilo a keďže takéto podmienky by mali všetci účastníci extraligy, nemuseli by sa cítiť znevýhodnení v boji o záchranu v extralige (bohužiaľ toto bude cieľ mnohých klubov v nadchádzajúcej sezóne). Zaručil by sa rozvoj mladých talentov popri skúsených hráčoch, nie ako teraz keď sa v Orange 20 nemajú od koho učiť a učia sa akurát ako prehrávať s extraligistami. Pri desiatich tímoch extraligy by minimálne 70 mladých hráčov dostalo možnosť zahrať si najvyššiu súťaž, resp. minimálne 30 perspektívnych hráčov pre reprezentáciu U20. Je jasné, že by ich bolo aj viac, pretože kluby by mladíkov rotovali, prípadne využili ich viac ako minimálny limit stanoví. Myslím, že divácky záujem by ostal, pretože vidieť „mladé pušky“, ktoré majú budúcnosť v reprezentácii a ich rast zo zápasu na zápas je rovnako záživné (ak nie ešte viac) ako sledovať obohrané klasiky, ktoré sú žiadané okrem slovenskej extraligy iba v Čechách, Francúzsku a Kazachstane, bez šance na reprezentáciu.

V prípade juniorky a dorasteneckých súťaží by bolo najvýhodnejšie zlúčiť sa s inými mládežníckymi ligami, napr. rakúskou alebo českou. Pochybujem však, že takéto zlúčenie by bolo reálne. Preto navrhujem, aby bol v juniorke znížený maximálny vek z 20 na 19 rokov a dorastencov z 18 na 17. Vek juniorov by v tom prípade kopíroval vek chlapcov, ktorí končia na stredných školách. Maximálne jeden alebo dvaja 20-roční by mohli hrať na výnimku v U19. Najlepšie by bolo túto juniorku otvoriť aj pre zahraničné celky, napr. z Poľska alebo Maďarska. Ak by z týchto krajín účinkovali v našej juniorke ich výbery do 20 rokov, určite by boli konkurencieschopní s našimi mužstvami a boli by vítanou konfrontáciou aj pre slovenských hráčov.

Hráči pod 20 rokov by mali možnosť realizovať sa v seniorských slovenských kluboch (30 hráčov), vytvorených 2 kluboch MHL (45-50 hráčov), prípadne v zahraničí. Aké MHL kluby by to boli? V prvom rade by mal svoj klub vytvoriť Slovan Bratislava (podmienkou od SZĽH pre účinkovanie akéhokoľvek klubu na území Slovenska v MHL by bolo vytvorenie juniorského klubu v MHL A) a tiež projekt Orange 20 (nejakí ochotní sponzori po Tatranských vlkoch tu zostali), ktorí by sa presťahoval z extraligy do MHL a hráči by hrali medzi rovesníkmi a nedostávali by nakladačky od extraligistov. Myslím, že priestoru na realizáciu by mali dostatok. Len na Slovensku by mali vytvorených 80 miest. Plus mnohí by hrali v kanadských juniorkách alebo vo Švédsku a Česku, prípadne iných MHL kluboch (Karlove Vary, Patriot Budapešť a ďalšie). Reprezentační tréneri do 20 rokov by mali z čoho vyberať.

Som presvedčený, že SZĽH by mohlo zvýšiť atraktivitu mládežníckeho, juniorského i seniorského hokeja a to nasledovnou hierarchiou súťaží: Extraliga (kvóty pre U22 a U20) - 2 MHL kluby U20 - Juniorka U19 - Dorast U17. Mladí chlapci by mali perspektívu rýchleho napredovania smerom do seniorského hokeja a nemuseli by húfne utekať do zahraničných junioriek, pretože MHL a seniorská extraliga by im určite dali viac ako juniorky v Kanade a Švédsku. A neporovnateľne viac ako doterajšia juniorská liga U20.

Dôležité pre rozvoj hokeju sú samozrejme aj iné veci, ako financie, zmena tréningového procesu, šírka členskej základne, atď. Avšak aj takýmito jednoduchými, finančne nenáročnými opatreniami sa dá mierne zvyšovať kvalita mládežníckeho a nepriamo i seniorského hokeju.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?