Starosta pochybil, ale nám to nevadí...

Autor: Michal Habrman | 28.1.2012 o 16:27 | (upravené 28.1.2012 o 16:33) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  1441x

V piatok 27. januára sa konalo mimoriadne zasadnutie Obecného zastupiteľstva, kde hlavnými dvomi bodmi programu bolo prerokovanie zistení obecnej kontrolórky o nehospodárnom nakladaní obecných peňazí a schválenie výstavby polyfunkčného domu. Venovať sa v tomto článku budem zisteniam kontrolórky.

Obecná kontrolórka pri kontrole dvoch projektov – Rekonštrukcia ZŠ a MŠ a Rekonštrukcia centrálnej zóny zistila, že v obidvoch prípadoch boli podpísané dodatky so stavebným dozorom – firmou Regro s.r.o. bez vedomia zastupiteľstva (firma Regro je jednoosobová sro-čka istého pána Grošafta, nejde o žiadnu veľkú firmu). Starosta totiž podpísal zmluvu na stavebný dozor v oboch prípadoch len na tri mesiace, hoci projekty boli v trvaní cca. 1 rok. Pochybenie starostu bolo teda dvojstupňové: V prvom rade nemal podpisovať zmluvu len na tri mesiace, ale tak ako to býva štandardne všade inde, na celú stavbu! A po druhé, nemal podpisovať dodatky bez vedomia zastupiteľstva (kontrolórka konštatovala, že bol porušený zákon o obecnom zriadení, pretože rozhodovať o zásadných otázkach hospodárenia môže obecné zastupiteľstvo a nie starosta sám).

V prípade Rekonštrukcie ZŠ a MŠ sa pôvodná suma za stavebný dozor 6 414,65€ zvýšila prostredníctvom 4 dodatkov na 16 218€. Navyše starosta zaplatil dodatočných 3 287,23€ pre akúsi firmu ELŠPEC za to, že dbali na dodržiavanie bezpečnosti práce na stavbe. Hoci stavebný zákon jednoznačne hovorí, že to má robiť samotný dozor (§46b – „Osoba vykonávajúca stavebný dozor sleduje spôsob a postup uskutočňovania stavby tak, aby sa zaručila bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci,...“). Celé zvýšenie išlo na vrub obecnej kasy, eurofondy to samozrejme nepreplatili. Čiže peniaze vyhodené von oknom boli vo výške 13 090,58€.

V prípade Rekonštrukcie centrálnej zóny bola pôvodná suma 7 021€ (ministerstvom uznané a preplatené ako oprávnený výdavok len 5 941,70€). Štyrmi dodatkami sa pôvodná cena navýšila na 21 066,92 €. Tentoraz nebola platená žiadna firma za dodržiavanie bezpečnosti pri práci (asi si to zabezpečil dodávateľ sám), ale zaujímavé je čítať zmluvu s Regro s.r.o. – „na výkon občasného stavebného dozoru,... nevzťahuje sa na prevádzkové súbory a technické rozvody k prevádzkovým súborom, netýka sa činnosti súvisiacej s bezpečnosťou pri práci“. Pritom stavebný zákon hovorí jasne (§46b): „Osoba vykonávajúca stavebný dozor sleduje spôsob a postup uskutočňovania stavby tak, aby sa zaručila bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, riadna inštalácia a prevádzka technického vybavenia na stavbe,...“. Za nadštandardnú sumu sme teda získali podštandardné služby. V tomto prípade sme vďaka dodatkom prišli o 14 045,92€ (vyplatené samozrejme z obecných peňazí, nie z eurofondov).

Starosta sa obhajoval, že služby pána Grošafta boli nadštandardné, pretože na ZŠ neuznal dodávateľovi naviac práce za cca. 60 000€ a zabránil rôznym prechmatom dodávateľa.. To je však jeho povinnosť – dohliadať na súlad s projektom a zabezpečiť odstránenie prípadných závad! Naviac, ako som spomínal vyššie, neposkytoval nám ani tie služby, ktoré mu ukladá zákon. A čo sa týka ceny stavebného dozoru, tak ten bol platený kráľovsky. Zákon síce nehovorí o výške odmeny pre stavebný dozor, ale akokoľvek som goooglil, našiel som sumy pohybujúce sa bežne na úrovni 0,6-0,7 % z celkových nákladov na stavebné práce. Aj ministerstvo nám ako oprávnené náklady na stavebný dozor uznalo len čiastku vo výške 1,2% z nákladov na stavebné práce. Zástupca Horník zistil, že v Mojzesove pri podobnej rekonštrukcii ZŠ akú sme robili my, zaplatili za stavebný dozor okolo 3 400 € (pre porovnanie my – 16 218 + Elšpec 3 287,23). Starosta sa však tvrdošijne obhajoval, že tá cena je normálna a lacnejší dozor so skúsenosťami nevedel nájsť. My sme taký bohatý, že sme si dovolili dať stavebnému dozoru okolo 3,9 % stavebných nákladov.

Pán Grošaft sa stal vďaka „dobrým službám“ nielen dvorným stavebným dozorom v našej obci, ale aj dvorným projektantom! Projektoval centrálnu zónu za 17 028 €. Nevedno prečo (neopisuje to ani správa od kontrolórky) sa však táto suma navýšila o ďalších 4 254,25€ (zaplatené čisto z obecných peňazí). Spolu za projekt sme zaplatili 21 283,15 €. Jeho projekt bol taký kvalitný, že sme museli zaplatiť naviac práce dodávateľovi (zrejme chyba v projekte) vo výške 5 667,61€ (avšak nie je to až také hrozné – asi 1% z predpokladaných výdavkov, to by sme mohli odpustiť). Taktiež projektoval aj stavbu polyfunkčného domu za cca. 20 000 € (vyplatené v roku 2010). Za prekreslenie priečok na jednom poschodí , nejaké statické prepočty a vypracovanie projektovej dokumentácie pre realizáciu stavby si však vypýtal dodatočných 18 000€ (v roku 2011). Celkovo nás teda projektová dokumentácia dosiaľ vyšla na približne 38 000 €. Firmu Regro s.r.o. si starosta vybral aj ako stavebný dozor na polyfunkčný dom (za horibilnú sumu 30 000€), ale po prevalení zistení a ostrej kritike na decembrovej schôdzi obecného zastupiteľstva už na tejto januárovej schôdzi hovoril o potrebe hľadania nového stavebného dozoru. Našťastie...

A čo na to všetko poslanci??? Po oboznámení sa so všetkými týmito informáciami rozhodli, že starosta síce pochybil, ale dodatočne mu (na návrh poslanca Galbavého) tieto dodatky schvaľujú (všetci okrem mňa a M. Šafára). Tým de facto zbavili starostu zodpovednosti. Našou poslednou iskierkou nádeje teda zostala zákonná povinnosť zverejňovať všetky zmluvy uzavreté obcou (vrátane dodatkov) od 1.1.2011 (Zákon o slobodnom prístupe k informáciám). Podľa Občianskeho zákonníka, ak tieto zmluvy neboli zverejnené ani do troch mesiacov od podpísania, tak platí, že k uzavretiu zmluvy nedošlo (§47a). A skutočne, Obecný úrad Veľké Lovce zo všetkých dodatkov popísaných v roku 2011 s firmou Regro, s.r.o. zverejnil v danej lehote na internetovej stránke iba jeden jediný, t.z., že k uzavretiu ostatných dodatkov nedošlo!!! A peniaze vyplatené na základe týchto dodatkov sú bezdôvodným obohatením pána Grošafta. Dali sme teda návrh, aby starosta spísal dohodu s Regrom o vrátení bezdôvodne vyplatených financií (tak to určuje zákon) – celkom okolo 12 000 €. To sú peniaze, ktoré sa dali legálnou cestou získať späť. Mohli sme ich využiť radšej na opravu ciest, chodníkov, kultúrneho domu, atď. Za tento návrh sme však hlasovali len traja: Michal Habrman, Marek Šafár a Ivan Horník.

Ostatní poslanci zmietli zo stola poslednú možnosť ako vrátiť späť aspoň časť „prešustrovaných“ peňazí z rozpočtu. Postarali sa o to menovite títo poslanci: Františk Galbavý, Filip Mihók, Gabriel Tóth, Adriana Benyusová, Dominik Mihók (ktorí hlasovali proti) a Martin Brezánsky (ktorí sa alibisticky zdržal hlasovania). Môžete sa im poďakovať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?