3. zasadnutie ObZ vo Veľkých Lovciach

Autor: Michal Habrman | 27.3.2011 o 19:21 | (upravené 27.3.2011 o 19:38) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  551x

V piatok 25.3. sa konalo 3.zasadnutie ObZ, pričom sme sa zaoberali týmito otázkami:

1.Otváracie hodiny pohostinských a reštauračných prevádzok.

Navštívila nás prokurátorka z okresnej prokuratúry, ktorá nás prišla upozorniť na právne záležitosti ohľadom stanovovania otváracích hodín v obci. Jedná sa o prípad stanovenia otváracích hodín pre pohostinstvo Júlia, pre ktoré boli podané dve petície (jedna za predĺženie otváracích hodín do 23:00 a jedna za skrátenie do 21:00). Na jej podnet bol z rokovania stiahnutý návrh VZN o stanovovaní otváracích hodín pre podnikateľov. Bude prerobený podľa pripomienok pani prokurátorky a predložený na niektorom z ďalších rokovaní zastupiteľstva.

Majitelia reštauračných, ubytovacích a pohostinských prevádzok, ale i občania majú možnosť do júna komunikovať svoje predstavy ohľadom prevádzkových hodín, či už so starostom alebo s poslancami, aby sme pripravili kvalitný návrh, ktorý bude vyhovovať každému.

2.Plán práce obecného zastupiteľstva

Schválili sme plán práce obecného zastupiteľstva na rok 2011. Výsledkom je, že zasadnutia budú v júni, v septembri a decembri (konkrétny deň bude upresnený dodatočne).

3.Projekty na rok 2011

Schválili sme plán rozvojových programov, ktorý zahŕňa: ukončenie projektov Rekonštrukcia ZŠ a MŠ, Rekonštrukcia centrálnej zóny, úpravu areálu ZŠ a športového areálu, osadenie dopravných značiek, polyfunkčný objekt a podanie žiadosti na časť kanalizácie. Plán bol doplnený ešte o opravu výtlkov (výtlky, prepadliny po kanalizácii i cesta za drogériou) a pánovi starostovi sme dali úlohu, aby pripravil analýzu možnosti vybudovania chodníka popri hlavnej ceste (šilingia, centrum, gazdovská).

4.Polyfunkčná budova

Hoci sme tému polyfunkčnej budovy prerokúvali pred mesiacom na mimoriadnom zasadnutí, starosta ju predložil znovu z dvoch dôvodov: peniaze zo ŠFRB by nakoniec nebolo možné získať, iba za cenu navýšenia stavby, čo je však už neprípustné a z dôvodu, že po dostavbe centrálnej zóny by už nebolo možné kvôli eurofondovým pravidlám narušiť dlažbu v centrálnej zóne, čo by znamenalo. že začať stavať by sa dalo až o 5 rokov. Po náročnej diskusii poslanci schválili, že stavať sa začne už tento rok podľa pôvodnej projektovej dokumentácii (to isté, čo som predstavil v predchádzajúcom článku, len namiesto bytov mali byť na 3.poschodí priestory pre zubára a byt) s tým, že po dokončení druhého podlažia sa spraví zmena stavby pred dokončením na dvojpodlažnú budovu so strechou.

Z 8 prítomných poslancov hlasovalo 6 za, ja s Marekom sme hlasovali proti. Kritizovali sme hlavne expresnú rýchlosť, s akou sa o stavbe rozhodlo (bez oboznámenia širokej verejnosti) a tiež časovú tieseň, do ktorej sa vystavujeme (za štyri mesiace musí prebehnúť výberové konanie, byť podpísaná zmluva a postavené základy). Starosta ubezpečoval, že sa ešte pokúsi predĺžiť termín dostavby centrálnej zóny o 2-3 mesiace, ale aj tak sa jedná o šibeničné termíny, nakoľko výberové konanie má isté zákonom predpísané časové lehoty, ktoré treba dodržiavať a v prípade, ak výberové konanie napadne niektorý z uchádzačov, nie je ešte menšia šanca to stihnúť. Navyše, ak budeme vyžadovať od stavebnej firmy, aby začala so základmi okamžite po podpise zmluvy, môže to ovplyvniť aj cenu zákazky.

S našim argumentom, že o vzhľade budovy nebola informovaná široká verejnosť (za celé štyri roky, čo sa projekt pripravuje), sme nepochodili. Nepomohlo ani keď sme argumentovali s vašou veľkou nespokojnosťou po tom, čo som prvýkrát ukázal aspoň výkresy k budove. Naopak nám bolo naznačené, že kritika na facebooku nie je relevantná, nakoľko tam sú hlavne mladí ľudia. Asi si myslia, že názor vás - 20, 30 a viacročných ohľadom budúceho výzoru našej obce, nie je podstatný. Argumentovali naopak rozhovormi s občanmi, ktorí sa vypytovali, kedy sa už bude polyfunkčný dom stavať. To však pre mňa nemá výpovednú hodnotu, keďže tí ľudia netušia, koľko nás bude budova stáť a ako bude vyzerať.

Nakoniec však môžeme byť spokojní aspoň s čiastkovým výsledkom, a to, že budova bude mať iba dve poschodia namiesto troch a strechu s normálnym sklonom. Ostáva len dúfať, že tá tehlovo-modrá fasáda bude naozaj pekná a nebudeme sa musieť z dlhého radu pozerať na podobné čudo:

novostavba_157608_res.jpg

5.Dotácie

Schválili sme tiež dotácie pre občianske združenie Ľudový dom vo výške 1 000 € na zorganizovanie folklórneho festivalu v auguste v priestoroch Domu ľudového bývania. Taktiež sme schválili 500 € pre združenie telesne postihnutých na kultúrne a spoločenské aktivity.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?