OKS - zástancovia živnostníkov a dohodárov alebo špekulantov ?

Autor: Michal Habrman | 22.3.2011 o 15:32 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  1596x

OKS dnes s veľkou pompou deklarovala, že v žiadnom prípade nepodporí „zvýšenie“ odvodov pre živnostníkov a dohodárov, ktoré vraj pripravuje Mikloš so Sulíkom.

 

Skutočnosť je však taká, že Mikloš so Sulíkom pripravujúci reformu odvodov navrhujú odvody vo výške 25 % pre živnostníkov (16 % sociálne + 9 % zdravotné) a 28 % pre zamestnancov (19 % sociálne + 9 % zdravotné). Ak počítame s typickým živnostníkom, ktorý platí odvody z minimálneho vymeriavaceho základu, ktorých je drvivá väčšina, tak navrhovaná zmena zvýši odvody iba živnostníkom, ktorí zarábajú mesačne viac ako 620 € !!! Ostatným živnostníkom to naopak pomôže znížiť súčasné odvody.

V žiadnom prípade nejde v prípade kritikov reformy o snahu pomôcť tým živnostníkom, ktorí majú ťažkosti so zákazkami a s hľadaním si práce. Týmto živnostníkom zmena navrhovaná ministerstvom financií vyhovuje, pretože budú môcť platiť nižšie odvody za mesiace, keď nemali dostatok roboty (napr. remeselníkom v zimnom období). Súčasný stav je výhodný pre živnostníkov, ktorí majú vysoké príjmy a tiež podnikateľom-špekulantov, ktorí zamestnávajú ľudí na dohodu.

Apropo dohodári. Podľa Miklošovho návrhu by mali platiť odvody vo výške 22 % (13 % sociálne a 9 % zdravotné). V súčasnosti dohodári platia iba 14 % zdravotné odvody. Je to výhodné nielen pre dohodárov samotných, ale aj pre podnikateľov-špekulantov, ktorí nemusia za pracovníkov platiť také vysoké odvody ako za zamestnancov. Nečudo potom, že máme na Slovensku pol milióna dohodárov, čím prichádza štát o nemalé finančné prostriedky.

Ani živnostníci, ktorí majú príjem viac ako spomínaných 620 € nemusia byť úplne nešťastní. Ako kompenzáciu dostanú vyššie starobné dôchodky, flexibilnejšie odpisovanie, ale aj nižšiu administratívnu záťaž.

Páni poslanci za OKS (ale aj KDH, MOST a OĽ, ktorí sa taktiež stavajú negatívne k navrhovaným zmenám), ak chcete naozaj pomôcť podnikateľskému prostrediu na Slovensku, pomôžte ministerstvu s návrhmi ako znížiť administratívne zaťaženie pre podnikateľov. A nepočúvajte svojich kamarátov „podnikateľov-špekulantov“, ktorí sú napojení na každú politickú stranu a snažia si zubami-nechtami udržať svoje privilégiá...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?