OKS - zástancovia živnostníkov a dohodárov alebo špekulantov ?

Autor: Michal Habrman | 22.3.2011 o 15:32 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  1602x

OKS dnes s veľkou pompou deklarovala, že v žiadnom prípade nepodporí „zvýšenie“ odvodov pre živnostníkov a dohodárov, ktoré vraj pripravuje Mikloš so Sulíkom.

 

Skutočnosť je však taká, že Mikloš so Sulíkom pripravujúci reformu odvodov navrhujú odvody vo výške 25 % pre živnostníkov (16 % sociálne + 9 % zdravotné) a 28 % pre zamestnancov (19 % sociálne + 9 % zdravotné). Ak počítame s typickým živnostníkom, ktorý platí odvody z minimálneho vymeriavaceho základu, ktorých je drvivá väčšina, tak navrhovaná zmena zvýši odvody iba živnostníkom, ktorí zarábajú mesačne viac ako 620 € !!! Ostatným živnostníkom to naopak pomôže znížiť súčasné odvody.

V žiadnom prípade nejde v prípade kritikov reformy o snahu pomôcť tým živnostníkom, ktorí majú ťažkosti so zákazkami a s hľadaním si práce. Týmto živnostníkom zmena navrhovaná ministerstvom financií vyhovuje, pretože budú môcť platiť nižšie odvody za mesiace, keď nemali dostatok roboty (napr. remeselníkom v zimnom období). Súčasný stav je výhodný pre živnostníkov, ktorí majú vysoké príjmy a tiež podnikateľom-špekulantov, ktorí zamestnávajú ľudí na dohodu.

Apropo dohodári. Podľa Miklošovho návrhu by mali platiť odvody vo výške 22 % (13 % sociálne a 9 % zdravotné). V súčasnosti dohodári platia iba 14 % zdravotné odvody. Je to výhodné nielen pre dohodárov samotných, ale aj pre podnikateľov-špekulantov, ktorí nemusia za pracovníkov platiť také vysoké odvody ako za zamestnancov. Nečudo potom, že máme na Slovensku pol milióna dohodárov, čím prichádza štát o nemalé finančné prostriedky.

Ani živnostníci, ktorí majú príjem viac ako spomínaných 620 € nemusia byť úplne nešťastní. Ako kompenzáciu dostanú vyššie starobné dôchodky, flexibilnejšie odpisovanie, ale aj nižšiu administratívnu záťaž.

Páni poslanci za OKS (ale aj KDH, MOST a OĽ, ktorí sa taktiež stavajú negatívne k navrhovaným zmenám), ak chcete naozaj pomôcť podnikateľskému prostrediu na Slovensku, pomôžte ministerstvu s návrhmi ako znížiť administratívne zaťaženie pre podnikateľov. A nepočúvajte svojich kamarátov „podnikateľov-špekulantov“, ktorí sú napojení na každú politickú stranu a snažia si zubami-nechtami udržať svoje privilégiá...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?