Druhé (mimoriadne) zasadnutie ObZ vo Veľkých Lovciach

Autor: Michal Habrman | 3.3.2011 o 17:13 | (upravené 3.3.2011 o 17:44) Karma článku: 4,23 | Prečítané:  1576x

V piatok 25. februára sa konalo v poradí 2. zasadnutie obecného zastupiteľstva, pričom hlavnou témou bol projekt polyfunkčnej budovy.

 

Na začiatok nás pán starosta oboznámil s podmienkami čerpania externých finančných zdrojov na tento projekt (konkrétne zo Štátneho fondu rozvoja bývania, keďže eurofondy sa na takýto projekt použiť nedajú). Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) môže poskytnúť dotáciu 20-30% zo sumy na výstavbu nájomných bytov a zvyšných 70-80% formou nízkoúročenej 1%-nej pôžičky. V tom prípade je však nutné vyhradiť min. 1/3 budovy na nájomné byty a udržať ich po dobu aspoň 30 rokov. Žiadosti sa však podávajú do 28.2. a to by sme tento rok nestihli, ale až budúci rok.

Po širokej diskusii (vyjadrili sa všetci poslanci a tiež viacero prítomných občanov) sme sa rozhodli, že budova bude mať tri podlažia a projekt upravíme tak, že na treťom podlaží sa vytvoria nájomné byty (pravdepodobne štyri byty). Prvé a druhé podlažie ostanú podľa pôvodného projektu: prvé podlažie pre verejné služby (všeobecný doktor, lekáreň, prípadne iné – variabilné priestory podľa potrieb) a na druhom podlaží bude sídliť obecný úrad.

Tiež sme rozhodli, že tento rok ešte stavať nebudeme, ale počkáme do budúceho roku a podáme žiadosť na ŠFRB, aby sme ušetrili aspoň časť finančných prostriedkov. Za túto možnosť hlasovalo 7 z 9 poslancov. Zdržali sa Marek Šafár a František Galbavý. Marek Šafár odmieta stavať túto polyfunkčnú budovu a je presvedčený, že lacnejší a lepší variant by bol napr. odkúpiť budovu bývalej cirkevnej školy a zrekonštruovať ju, prípadne nestavať vôbec. František Galbavý nechcel vyhradiť celé tretie podlažie na byty, ale chcel tam vytvoriť priestor pre zubára aj s vedomím, že by sme nemohli žiadať dotáciu od ŠFRB. Postoj prítomných občanov k projektu bol veľmi skeptický, hlavne kvôli otázke financovania. Osobne sa im ani nečudujem, keďže nedostávajú od obce dostatočné informácie o projekte, a ani o finančnej situácii obce.

Chcem sa preto s vami podeliť o základné informácie o tomto projekte:

Myšlienka polyfunkčnej budovy, ktorá by scelila rôzne služby roztrúsené po obci (doktor, pošta, obecný úrad) a zároveň vytvorila priestor pre nové služby (lekáreň, zubár), vznikla pred cca. 4-5 rokmi a zamýšľanou lokalitou sa stal zanedbaný priestor v centre dediny medzi kostolom a „dolnou“ zastávkou. Tak sa teda vyznačil tento priestor v územnom pláne, vykúpili sa pozemky a využili eurofondy na úpravu tohto nového verejného priestranstva (kľudne to môžeme nazvať aj námestím) s výnimkou budovy samotnej (na ktorú sa eurofondy nedajú použiť). Taktiež sa nechala vypracovať projektová dokumentácia k trojpodlažnej polyfunkčnej budove (stála asi 20 000 €). Odhadovaná cena stavby bola v čase plánovania okolo 20-22 mil.Sk. Momentálne sú náklady vplyvom inflácie odhadované na 25-30 mil.Sk (k zreálneniu ceny došlo aj vďaka kritike M. Šafára).

A ako vyzerá samotný projekt? Pôdorys objektu možno zjednodušene opísať tvarom L, pričom rozmery sú 22,3 x 10,8 m. (resp. 13,8 m. na dlhšej strane). Hlavný vchod do budovy je plánovaný od nového „námestia“. Základy nebudú kvôli vysokej hladine podzemnej vody tradične kopané, ale budú vŕtané pilóty. Na prvom podlaží sa zatiaľ počíta iba s lekárňou a všeobecným lekárom (lekáreň musí mať podľa noriem aspoň 120 m2 a samostatný vchod pre zásobovanie, ktorý bude od cesty). Na druhom podlaží bude sídliť obecný úrad, na treťom budú asi 4 bytové jednotky. Celá budova bude bezbariérová, v rohu budovy sa bude nachádzať výťah (na obrázku vpravo dole). Vnútorné usporiadanie budovy bude úplne variabilné – priečky sa môžu ľubovoľne meniť, nakoľko budova bude nesená na pilieroch a obvodových múroch.

podorys.JPG

Celková výška budovy má byť takmer 12 metrov, z čoho len 2 metre bude tvoriť strecha. Fasáda má byť bledomodrá, vyšrafované časti na obrázku bude obklad – imitácia tehly okrovej farby. Fasádu v oblasti vchodu majú tvoriť modré reflexné sklá. Tu sú pohľady z troch strán:

pohladjuzny.JPG

pohladseverny.JPG

pohladzapadny.JPG

Ja osobne však mám niekoľko výhrad k budove:

1.V pláne je príliš málo prevádzok – iba lekáreň, všeobecný lekár a obecný úrad. Jednoznačne treba vytvoriť priestor aj pre ďalšie služby, napr. poštu alebo kaderníčku. Našťastie je vnútorný priestor veľmi variabilný a priečky sa budú môcť meniť podľa potreby.

2.Prízemie je iba 9 cm nad najvyšší kanalizačný poklop, čo je podľa mňa neprípustné kvôli hrozbe prívalových dažďov. Budovu by sme mali zdvihnú aspoň o pár cm a vytvoriť tak jednu až dve schody.

3.Vzhľad budovy. Podľa dostupných nákresov bude vzhľad budovy (aspoň podľa môjho osobného vkusu) veľmi strohý a fádny, navyše strecha sa mi zdá príliš nízka oproti výške budovy. Budova neobsahuje ani tradičné prvky vidieckej architektúry a nie je to ani architektúra 21.storočia. Z Hlavnej ulice a z Veľkého radu pôsobí na mňa ako klasický panelák, len so strechou. Neviem si predstaviť, že by to mala byť dominanta obce na najbližších 50-100 rokov. Jediný prvok na budove, ktorý mňa zaujal, je tehlový obklad. Možno je to len môj pocit a vy máte iný názor...

Ale myslím si, že takáto významná stavba si zaslúži viac pozornosti a širšiu diskusiu v obci. A možno aj tento článok ju pomôže rozprúdiť...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?